Mózg przyszłego tatusia

O objawach kobiet w ciąży można napisać elaborat co najmniej o objętości pracy magisterskiej. Poranne mdłości, zawroty w głowie, dziwne zachcianki, senność, nadmierne pobudzenie, bóle kręgosłupa i tak dalej i tak dalej…

A co z tatusiami? Przecież oni nie są w ciąży, więc wydawać mogłoby się, że powinni tryskać energią i czuć się wspaniale. Nie do końca…

U mężczyzn w czasie ciąży może pojawić się tzw. syndrom kuwady (inaczej nazywany zespołem wylęgania czy współciężarności) – czyli występowanie objawów takich jak kulinarne zachcianki, przybieranie na wadze, bezsenność, bóle krzyża, brzucha, poranne mdłości, zgaga, omdlenia, lęk, huśtawki nastroju i drażliwość, wzmożona emocjonalność, koszmary nocne czy swędzenie skóry. Czasami nawet bóle zębów czy krwawienie z nosa.

Syndrom pojawia się najczęściej w trzecim i czwartym miesiącu ciąży oraz na kilka tygodni/ dni przed porodem. Dotyczy w większości przypadków (ale nie wszystkich!) pierwszej ciąży.

Objawy mają swoje źródło w:

 1. Zmianach hormonalnych – u przyszłych ojców zmienia się wydzielenie hormonów w organizmie. Zmiany hormonalne mają na celu m.in. skłonienie mężczyzn do ojcowskich zachowań.
 • Wzrasta stężenie prolaktyny, spada stężenie testosteronu. Często zdarza się, że przyszli tatusiowie przybierają na wadze, odczuwają mdłości czy mają zmienny humor.
 • Wzrasta estradiol, który odpowiada za wytworzenie więzi między rodzicem a dzieckiem. Mężczyźni stają się bardziej współczujący i troskliwi oraz wykazują większą gotowość do zaopiekowania się dzieckiem.
 1. Psychice przyszłego tatusia – okres ciąży to czas wyzwań dla mężczyzny, który musi przyzwyczaić się do nowej roli – ojca oraz zmienić styl życia czy role społeczne. Ojcowie zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że zmieniają się ich priorytety, że skończył się czas beztroski, że biorą odpowiedzialność za życie małej istotki i że nadchodzi czas sprawdzenia siebie jako rodzic.

Taka sytuacja może wywoływać napięcie, stres, niepewność, nerwowość, które ujawniają się poprzez symptomy fizyczne – różnego rodzaju bóle – głowy, brzucha, mięśni, zębów itd. Zaczynają się pojawiać problemy ze snem (jako efekt nerwowości) czy przybieranie na wadze (jedzenie jako sposób radzenia sobie ze stresem).

Zdarza się również, że mężczyźni odczuwają stany depresyjne, mają obniżony nastrój i są sfrustrowani. Przyczyną może być poczucie, że jest się mniej ważnym od swojej partnerki. W czasie ciąży oczy wszystkich skierowane są na kobietę – o mężczyznach pamięta się w drugiej, albo i trzeciej kolejności.

 1. Naśladownictwie – zdarza się, że w parach o silnej więzi emocjonalnej i wzajemnym zaufaniu, jeden z partnerów NIEŚWIADOMIE imituje zachowania i symptomy fizyczne drugiej osoby. Dlatego przyszli tatusiowie mogą odczuwać takie same objawy jak partnerka w ciąży.

Występowanie u mężczyzn wyżej opisanych objawów to nie powód to strachu. Sytuacja taka świadczy o silnym przywiązaniu do partnerki i trosce o prawidłowy przebieg ciąży.  Oczywiście warto udać się do lekarza, aby wykluczyć chorobę bądź infekcję, lecz w większości przypadków będzie to po prostu efekt ciąży i nadchodzącego rodzicielstwa.

Jak sobie radzić z syndromem kuwady?

Syndrom mija sam kilka tygodni po narodzinach.

Jeżeli jednak zależy nam na jakimś działaniu to najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest uświadomienie mężczyźnie, że objawy, które go spotykają są całkowicie normalne i pojawiają się również u innych mężczyzn (około 30% mężczyzn ich doświadcza).

Można spróbować wspólnych ćwiczeń (np. relaksacyjne, gimnastyka, joga), lekkiej diety, picia ziół (herbata miętowa i imbirowa w szczególności), czy rozmowy – kobiety nastawione w czasie ciąży na to, że tylko one mają prawo czuć się źle, powinny oddać trochę uwagi przyszłym tatusiom. Nierzadko są oni bardziej zestresowani, a niemożność pokazania tego, dodatkowo potęguje niekorzystne samopoczucie.

 

Jakie są Wasze doświadczenia związane z przeżywaniem ciąży?

 

 

Źródło:

 1. Brizendine L., „Mózg mężczyzny”
 2. https://www.psychologytoday.com/blog/in-excess/201501/bump-start
 3. „Tata (też) w ciąży”, Retzbach J., Charaktery, kwiecień 2015
 4. http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/Couvade+Syndrome
 5. http://www.abc.net.au/catalyst/fatherhood/CatalystCouvadeSurveyAustralia.pdf
Reklama

2 Comments

Add yours →

 1. Ciekawa sprawa z tymi tatusiami, nie miałam pojęcia o ich dolegliwościach. Może to i dobrze, że nie tylko kobiety zawsze mają „pod górkę” 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: