Pragnienia krwi nie zaspokoi nic

Są bystre, czarujące, błyskotliwe, utalentowane i pociągające. Zazwyczaj sami zapraszamy ich do naszego życia.

Ale zanim się obejrzymy zostajemy przez nich wykorzystani, zranieni, oszukani, często z pustym portfelem.

Emocjonalne wampiry przyciągają do siebie ludzi, a następnie wysysają z nich siły. Polują na innych– na ich energię, uczucia, pieniądze, uwagę, podziw, na ciało i duszę.

Jeżeli spotkałeś na swojej drodze takiego wampira, to wiesz o czym mówię. Jeżeli nie, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, żeby dowiedzieć się jak rozpoznać takiego osobnika i jak sobie z nim poradzić.

Wampiry emocjonalne nie są zwyczajnymi ludźmi. Jeżeli będziemy interpretować to, co mówią i robią według powszechnie obowiązujących zasad, to zawsze będziemy w błędzie. Warto znać różnice, jakie dzielą ich od normalnie funkcjonujących ludzi.

Jak rozpoznać wampira?

Każdym wampirem rządzi określona, niemożliwa do zaspokojenia potrzeba. Manipulują ludźmi wykorzystując różne emocje (w zależności od typu wampira o czym po krótce poniżej). Są niedojrzałe i pokazują to najczęściej w sytuacjach zagrożenia.

Ogólna charakterystyka działania wampirów emocjonalnych:

 • Wampiry tylko biorą, biorą i jeszcze raz biorą, nie dając nic w zamian. Uważają, że wszystko się im należy.
 • Ich potrzeby są najważniejsze. Kiedy Twoje potrzeby są zbieżne z ich potrzebami, potrafią być wspaniałymi kompanami. W sytuacji najmniejszej rozbieżności wszystko się zmienia, zaczynają pokazywać prawdziwe oblicze.
 • Inni ludzie są po to, aby zaspokajać ich potrzeby.
 • Oczekują, że wszyscy wokoło będą poświęcać im nieustannie uwagę.
 • Sprawiedliwość dotyczy dla nich tylko sytuacji, kiedy dostają to, czego chcą.
 • Jeżeli czegoś chcą, to chcą tego natychmiast. Nie próbuj wchodzić im w drogę, jeżeli nie chcesz poczuć na sobie jadowitych kłów.
 • Kiedy nie robisz tego, czego chcą, potrafią obrócić sytuacje przeciwko tobie w taki sposób, że będziesz czuł się winny.
 • Uważają, że nigdy nie popełniają błędów, nie biorą za nie odpowiedzialności.

Najczęstsze typy wampirów emocjonalnych:

 1. Wampiry aspołeczne – uzależnione od poczucia podekscytowania, nowości i przyjemności. Ważne jest dla nich natychmiastowe zaspokojenie każdej potrzeby. Brylują na każdej imprezie – przyciągają wzrok i uwagę wyglądem, sposobem bycia, żartami i pewnością siebie. To one budzą największe emocje. Ludzie lgną do nich, chcą się z nimi zaprzyjaźnić i w efekcie szybko zostają usidleni.

A osoby te, z wyjątkiem dobrej zabawy, nie mają do zaoferowania zbyt wiele. Zostawiają innych ze złamanym sercem, z poczuciem bycia wykorzystanym i oszukanym.

 1. Wampiry histroniczne – ich celem jest zdobywanie popularności i aprobaty otoczenia. Znakomicie się prezentują. Oszukują samych siebie – uważają, że są bardzo mili i starają się tylko pomagać innym ludziom. W rzeczywistości lubią wprowadzać zamęt, powodować konflikty i kłótnie. Za to zawsze znajdują dobre uzasadnienie dla swoich czynów.
 1. Wampiry narcystyczne – uważają, że są najbardziej utalentowane, inteligentne, atrakcyjne, błyskotliwe i ogólnie są najlepsze pod słońcem. Myślą tylko o sobie, nie zauważają innych ludzi. Muszą wygrywać. Lepiej z nimi nie rywalizować i nie próbować udowadniać swoich racji – nie dadzą za wygraną. Są żądni pochlebstw, lizusostwa. Jeżeli nie jesteś w stanie im tego dostarczyć, lepiej ich unikaj.
 1. Wampiry obsesyjno – kompulsywne – dla nich najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, dlatego starają się mieć kontrolę nad wszystkim i wszystkimi. Krzywdzą innych ludzi, jeżeli ich zachowania odbierają im poczucie kontroli. Mają problemy z podejmowaniem decyzji  i nie potrafią chwalić innych.
 1. Wampiry paranoiczne – wszędzie węszą spisek, prześladowanie. Widzą rzeczy, których nie widzą inni. Nie da się ich oszukać, ale jednocześnie potrafią stworzyć sobie własną rzeczywistość i będą w nią głęboko wierzyć, nawet jeżeli nie jest prawdziwa.

Jak sobie radzić?

Sposób radzenia sobie powinno się dopasować do typu wampira. Poniżej kilka ogólnych wskazówek:

 • Ulubioną przekąską wampirów są ludzie, którzy mają trudności z powiedzeniem „nie”. Jeżeli do nich należysz, a wampir prosi Cię o przysługę, spróbuj nie udzielać od razu odpowiedzi. Powiedz, że przemyślisz sprawę i np. oddzwonisz/ odpowiesz jutro/za 5 minut.
 • Kluczową kompetencją jest ustalanie granic. Strzeż swojego terytorium. Jeżeli dana osoba robi coś, co Ci nie odpowiada, powiedz to jasno i wyraźnie.
 • Bądź konsekwentny. Jeżeli zagrozisz czymś, to musisz dotrzymać słowa (np. „jeżeli się nie uspokoisz, to wychodzę”). Nie pobłażaj wampirowi, bo to go jeszcze bardziej rozbestwi.
 • Jeżeli wampir stara się Ciebie zbajerować, ogranicz jego wypowiedzi do minimum. Wampiry potrafią skutecznie wytłumaczyć się z pocałunku z inną osobą, z ewidentnego oszustwa itd.
 • Jeżeli umawiasz się na coś z wampirem pamiętaj, aby doprecyzować każdy szczegół transakcji. W przeciwnym wypadku dasz mu przestrzeń do naciągania i oszustwa.

I na koniec – próby uświadomienia wampirowi, że jest wampirem, są bezskuteczne. Wampir nie zauważy i nie zrozumie, że jest wampirem. Nawet jeżeli wystąpi u niego chwilowy przebłysk, to i tak nie jest w stanie się od razu zmienić. Taka zmiana wymaga wielu lat pracy, najczęściej pod okiem doświadczonego terapeuty. Dlatego jeżeli spotkasz na swojej drodze wampira, to nie oczekuj, że miłość, czy sprzyjające okoliczności go zmienią.

Znacie jakieś wampiry? Jeśli tak i nie wiecie jak sobie z nim poradzić, to dajcie znać.

Źródło:

Albert J. Bernstein, Emocjonalne wampiry, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2014. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: