Czy to depresja?

W dniu dzisiejszym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Temat depresji stał się ostatnio bardzo popularny m.in. za sprawą celebrytów, gwiazd muzyki czy sportowców, którzy coraz częściej przyznają się, że walczą z tą chorobą. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Jest to również jedna z głównych przyczyn samobójstw. Ja również często słyszę, że ktoś w moim otoczeniu ma depresję. Lecz czy na pewno wiemy, czym jest depresja?

Czasami mówiąc, że „mamy depresję” mamy na myśli obniżenie nastroju, smutek czy żałobę, które same w sobie depresją nie są.

Mówiąc o depresji w praktyce mamy do czynienia z czterema grupami objawów:

 1. Zaburzenia nastroju:
  • poczucie smutku, winy, niepokoju,
  • brak radości z życia – czynności, które kiedyś były interesujące nagle stają się nudne, np. osoby będące kiedyś duszą towarzystwa zaprzestają spotkań.
 1. Zaburzenia myślenia:
  • negatywny obraz własnej osoby – osoba uważa że jest gorsza, nieodpowiednia bądź niekompetentna,
  • negatywne nastawienie do przyszłości – widzimy przyszłość w czarnych barwach, nie wierzymy, że może się zdarzyć coś pozytywnego,
  • pojawiają się trudności z podjęciem jakiejkolwiek decyzji.
 1. Zaburzenia motywacyjne:
  • problemy z chodzeniem do pracy, wstawaniem z łóżka, realizacją zadań czy niechęć do oddawania się rozrywce.
 1. Zaburzenia fizyczne:
  • utrata apetytu,
  • spadek wagi ciała (ale uwaga – w łagodnych stanach może pojawić się wzrost!),
  • zaburzenia snu,
  • spadek zainteresowania seksem – problemy z erekcją lub brak podniecenia.

Nie wszystkie symptomy muszą wystąpić, aby zakwalifikować dany przypadek do depresji. Im jest ich więcej i im bardziej są wyraźne, tym pewniejsze że dana osoba cierpi na tę chorobę.

Pozostaje najważniejsze i najczęściej pojawiające się pytanie – co gdy podejrzewam, że ja lub ktoś mi bliski ma depresję? Co zrobić w takiej sytuacji?

Sposobów walki z depresją jest wiele – w zależności od podejścia psychologicznego. Jedno jest pewne – jeżeli masz podejrzenie, że Ty lub ktoś z Twojego otoczenia cierpi na depresję, udaj się koniecznie do specjalisty. Człowiek nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie z tą chorobą. Z depresją nie ma żartów – jej skutki choroby mogą być bardzo poważne i tylko wsparcie kompetentnego psychologa może pomóc.

Czy znacie kogoś kto poradził sobie z depresją? W jaki sposób? Czy trwało to długo?

3 Comments

Add yours →

 1. Moja znajoma miała depresje,leczyła sie kilka lat u psychologa.Bardzo jej to pomogło.Juz po kilku wizytach poczuła sie o wiele lepiej.zachecam do zasiegania fachowej pomocy!

  Polubienie

 2. usia szpiegusia 23 lutego 2015 — 20:39

  Bieganie jest doskonałą bronią w walce z depresją. Ruch podaje Ci naturalne substancje rozweselające. To środek, którego nie zareklamuje żaden farmaceutyczny koncern, bo przecież w marketingowym ujęciu nie można zawracać rzeki do źródła. To nie jest placebo. Jeżeli ktoś obok Ciebie jest smutny, jeżeli ma gorszy czas, nie zabieraj go na piwo. Zabierz go na spacer. A potem stopniowo podawaj mu biegowy tlen, tak jak sam podajesz go sobie prawie codziennie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: